Блог

Vivacom и УНСС проведоха конференция за дигитализация на висшето образование в България

Научно-практическа конференция „Дигитализация на висшето образование в България“ събра бизнеса и научната общност в търсене на правилните решения и механизми за дигитализация на образованието в България. В рамките на събитието, организирано от Университета за национално и световно стопанство в партньорство с Vivacom, бяха обсъдени възможностите и световните тенденции за подобряване на ИТ структурата в българските университети, съвременните технологични решения за дигитално образование, въвеждането на дигитална студентска книжка и развитието на онлайн услугите за студенти.

В рамките на дискусиите участниците и гостите обърнаха сериозно внимание върху предизвикателствата, стандартите, нормативните изисквания и добрите практики в областта на киберсигурността, както и нарастващите рискове от кибератаки към образователните институции. Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров в откриващата сесия подчерта необходимостта за активен диалог между бизнеса, научните работници, учениците, студенти, докторантите, защото дигиталната трансформация предполага промяна в мисленето и нагласите към света. „Всички учебни планове и програми ще бъдат изцяло променени до 2029 г. с оглед дигиталната трансформация. Мога да се похваля че УНСС е особено активен в този процес. Университетът започна реализацията на проект за дигитализация на икономическото образование „Икономическо образование в България 2030“, добави той.

Ученик на столичната Търговско-банкова гимназия спечели Национално състезание по икономика Във форума активно участие взеха Никола Гечев, Директор „Корпоративни продажби“ във Vivacom и Пламен Ганчев, Мениджър „Корпоративни продажби“ във Vivacom, които представиха възможностите за сътрудничество между висшите учебни заведения и бизнеса и готовите решения, които Vivacom може да предложи за ускоряване процеса на дигитализация на българското образование. „Използването на технологии, които да направят така, че знанията, уменията и компетенциите да се придобиват по-бързо, по-лесно, с по-голяма дълбочинност и по-трайно, е изключително важно.

В Плана за възстановяване и устойчивост огромна част от средствата, заделени в сферата на образованието, са предвидени за внедряване на дигитални технологии, особено във фокуса на инженеринговите науки, т.нар. стем кабинети, стем класни стаи, превръщането на училищата в България в модерни дигитални средища за обучение. Подобно нещо трябва да бъде направено и в сферата на висшето образование като комплексността и сложността тук е още по-голяма, защото говорим за академичност и фундаментална наука“, подчерта Никола Гечев. Дигиталната трансформация предполага многократно увеличение на трафика от данни, изискващ нова, модерна инфраструктура с повишен капацитет. Vivacom разполага със свръхмодерната технология, осигуряваща оптична интернет свързаност със скорости 10 пъти по-високи от предлаганите в момента чрез своята 10 гигабитова оптична мрежа.

Компанията има готовност да отговори и на изискванията за увеличение на изчислителната мощност и необходимостта от повече място за съхранение на масиви от данни, поддържайки собствен център за съхранение и резервиране на данни в реално време. Vivacom разполага и с център за управление на сигурността, който предлага денонощно и непрекъсваемо наблюдение на ИТ средата за злонамерени действия, както и мониторинг за потенциални слабости като софтуерни уязвимости и технологични пропуски. Рискът от кибератаки към учебните заведения непрестанно се увеличава, като за потребителите си Vivacom предлага инструменти за кибер защита от последно поколение като DDoS защита в партньорство с водещи международни компании.


Made on
Tilda