Блог

Пет възможности да излезем от порочния кръг “купи-използвай-изхвърли-замърси” с помощта на кръговата икономика

Всяка година в икономиката навлизат над 100 милиарда тона ресурси. Всичко  - от метали, минерали и изкопаеми горива до органични материали от растения и животни. Само 8,6% от тях се рециклират и използват отново. 
Използването на ресурси се е утроило от 1970 г. и може да се удвои отново до 2050 г., ако бизнесът продължи както обикновено. Тогава ще ни трябват 1,5 земи, за да набавим нужните ни ресурси.


Тази широко разпространена консумация има опустошителни ефекти за хората, дивата природа и планетата като цяло. По-спешно от всякога е да се премине от модела “използвай - изхвърли”, към кръгова икономика: където  отпадъците и замърсяването са планирани, продуктите и материалите се използват по-дълго и природните системи се регенерират сами.

Кръговата икономика не се отнася само до поправяне на екологични грешки, а оказва положително въздействие в индустриите и живота.


Все повече фирми, правителства и организации на гражданското общество се събират, за да стимулират промяната чрез Платформата за ускоряване на кръговата икономика (ПАСЕ). 
Повече от 200 експерти от 100 организации помогнаха при разработването на Програмата за действие за кръговата икономика, набор от публикации, които анализират потенциалното въздействие и призовават за действие в пет ключови сектора: пластмаса, текстил, електроника, хранително и капитално оборудване (машини и големи инструменти като медицински скенери, селскостопанско оборудване и производствена инфраструктура).

 Програмата за действие показва пет възможности, свързани с преминаването към кръгова икономика:
1. По-щадящо използване на ограничените ресурси
Концепцията за кръговата икономика е свързана с по-добро използване на природните ресурси като гори, почва, вода, въздух, метали и минерали.

   Вземете текстилната индустрия. Всяка година огромни количества изкопаеми горива се използват за производство на дрехи от синтетични влакна. Производството на текстил (включително отглеждането на памук) използва почти 100 милиарда кубически метра вода годишно, което е около 4% от питейната вода на планетата. В същото време, хората изхвърлят запазени дрехи, които могат да бъдат носени още дълго, на стойност около 460 милиарда долара всяка година.
   Създаването на кръгова икономика за текстил означава преминаване към рециклирани и рециклируеми материали, за да се намали количеството земя, вода и изкопаеми горива, използвани за производството на нови дрехи. Това означава промяна на моделите на потребление, за да се намалят новите покупки и да се запази дрехата в употреба за по-дълго време, например чрез развитие на пазарите на втора ръка и промяна на културата на бързата мода.
 Изследванията показват, че закупуването на 100 дрехи втора употреба може да измести производството на 85 нови облекла. И накрая, това означава да се гарантира, че дрехите в края на живота им се събират и рециклират или се използват за създаване на нови артикули, което допълнително намалява използването на ресурси.

2. Намаляване на емисиите
Около 45 процента от глобалните емисии на парникови газове идват от употребата и производството на продукти, както и от производството на храни. Според стратегиите за кръгова икономика, редуцираното използване на ресурси може да намали емисиите на парникови газове с 39% (22,8 милиарда тона) в световен мащаб и да изиграе решаваща роля за предотвратяване на опасното въздействие на изменението на климата.
Преминаването към рециклирани материали, например би облекчило необходимостта от производство на необработени пластмаси и синтетични влакна, което значително би намалило използването на изкопаеми горива и свързаните с тях емисии. Промяната на моделите на потребление също е от решаващо значение. Например, ако се удвои времето, в което се носи една дреха, емисиите на парникови газове от текстилната индустрия биха били с 44% по-ниски.
“Светът произвежда около 300 милиона тона пластмасови отпадъци всяка година, почти еквивалентно на теглото на цялото човешко население”.
Създаването на кръгова икономика по отношение на храната чрез намаляване на загубите и отпадъците е особено важно за намаляване на емисиите.
 Ако загубите на храна и отпадъците са държава, тя ще е трета по отделяне на вредни емисии в света след САЩ и Китай.

3. Запазване на човешкото здраве и биологичното разнообразие
Всяка година повече от 9 милиона души умират от замърсяване на въздуха, водата и почвата. Това замърсяване застрашава също и биологичното разнообразие.

Стремежът към въвеждане принципите на кръговата икономика несъмнено  помага да се защитят човешкото здраве и биологичното разнообразие по много начини, включително чрез по-добро използване на природните ресурси (защита на водата и земята) и чрез смекчаване на климатичната криза. Едно от най-ясните и преки последици от преминаването към кръгова икономика ще дойде от начина, по който се справяме с продуктите в края на техния живот.
Светът произвежда около 300 милиона тона пластмасови отпадъци всяка година, почти еквивалентно на теглото на цялото човешко население. Това не включва всички онези 54 милиона тона електронни отпадъци, от които само 17,4 процента се събират и рециклират. Тези отпадъци стават опасни за човешкото здраве и за биологичното разнообразие, когато се управляват неправилно, или се оставят да изтичат в природата, биват изгаряни или неправилно рециклирани.
Проектирането на такива продукти, които да се използват по-дълго, намалява произведените отпадъци. Създаването на правилни системи за събиране и обработка на отпадъците предпазва работниците и околната среда от опасни материали. Например - да заменим пластмасите с други материали, проектиране на специални пластмаси, които могат да бъдат по-лесно рециклирани,  увеличаване на тяхното събирането и преработка може да намали притока на пластмасови отпадъци в океана с 80% за 20 години - промяна, изключително полезни за човешкото здраве и биологичното разнообразие.

4. Заздравяване на икономиките
Изследвания показват, че кръговата икономика предлага практически възможности за 4,5 трилиона долара чрез намаляване на отпадъците, стимулиране на иновациите и създаване на работни места. Новите бизнес модели, фокусирани върху повторна употреба, ремонт, преработка и модели за споделяне, предлагат значителни възможности за иновации.
Например кръговата икономика за пластмаси предлага значителни икономически ползи. По-малко пластмасови отпадъци в океана биха били от полза за индустрии като риболов и туризъм, тъй като замърсяването с пластмаса води до 13 милиарда долара разходи и икономически загуби годишно. 
Намаляването на замърсяването и токсичните емисии, произтичащи от откритото изгаряне на пластмасови отпадъци, би намалило разходите за здравеопазване, докато редуциране използването на изкопаеми горива за производството на пластмаси би помогнало за смекчаване на изменението на климата и свързаните с него разходи.
Много от тези икономически ползи и възможности, разбира се, са дългосрочни, косвени и изискват значителни инвестиции; дългосрочният поглед е от ключово значение, както и краткосрочните стимули за промяна. 

5. Създаване на повече и по-добри работни места
Преходът към кръгова икономика може да създаде 6 милиона работни места до 2030 г. в областите рециклиране, услуги и в нови предприятия, които се появяват, за да използват иновативно вторичните материали. 
Въпреки че нетното увеличаване на работните места е важно, друга добавена стойност от кръгообразността е възможността да се осигури официална работа и подобрени условия на труд за неформалните работници. Около 15 милиона души по целия свят работят като „събирачи на отпадъци“, спасявайки материали за многократна употреба или рециклиране от боклука. Привличането на тези неформални събирачи на отпадъци в официална работа за събиране или рециклиране е основна възможност за предлагане на по-безопасна и по-сигурна работа.

Източник:
https://www.greenbiz.com/article/5-opportunities-circular-economy

Made on
Tilda