Блог

Какво означава кръгова икономика?


Кръговата икономика е икономическа система от затворени вериги, при която суровините, компонентите и продуктите губят своята стойност възможно най-малко. Използват се възобновяеми енергийни източници и системното мислене е в основата. В тази статия ще обясним определението за кръгова икономика по-подробно.

Повече от 100 различни дефиниции на кръговата икономика се използват в научната литература, защото концепцията се прилага от разнообразна група изследователи и професионалисти.

Дефинициите често се фокусират върху използването на суровини или върху промяната в системата.

Дефинициите, които се фокусират върху използването на ресурси са:

1. Намаляване (минимално използване на суровини)

2. Повторна употреба (максимална повторна употреба на продукти и компоненти)

3. Рециклиране (висококачествена повторна употреба на суровини)


За да добиете по-добра представа, ще ви дадем пример с автомобили. Тяхното споделяне означава, че по-малко хора трябва да купуват собствени коли, следователно това намалява използването на суровини . Ако двигателят на автомобил е счупен, той може да бъде ремонтиран или шасито и интериорът на автомобила могат да бъдат използвани за направата или обновяването на друга кола (повторна употреба). Когато тези части вече не могат да се използват повторно, металът, текстилът и пластмасата на частите могат да се стопят, за да може да се направи нова кола от тях (рециклиране).


Определенията, които се фокусират върху системната промяна, често подчертават три елемента, които са обяснени по-долу:


1. Затворени цикли - В кръговата икономика материалните цикли се затварят по примера на екосистемата. Няма такова нещо като отпадъци, защото всеки остатъчен поток може да се използва за направата на нов продукт. Токсичните вещества се елиминират и остатъчните потоци се разделят на биологичен и технически цикъл. Производителите връщат своите продукти след употреба и ги ремонтират за нов полезен живот. Следователно в тази система е важно не само материалите да се рециклират правилно, но също така продуктите, компонентите и суровините да останат с високо качество в тези цикли.

2. Възобновяема енергия -  Подобно на суровините и продуктите, енергията също трае възможно най-дълго в кръговата икономика. Кръговата икономическа система се захранва от възобновяеми енергийни източници.
3. Системно мислене - 

Кръговата икономика изисква не само затворени материални цикли и възобновяема енергия, но и системно мислене. Всеки участник в икономиката (компания, човек, организъм) е свързан с други участници. Заедно това формира мрежа, в която действията на един играч оказват влияние върху други играчи. За да се вземе това предвид, при избора трябва да се вземат предвид краткосрочните и дългосрочните последици, както и въздействието на цялата верига на стойността.


https://kenniskaarten.hetgroenebrein.nl/en/knowledge-map-circular-economy/what-is-the-definition-a-circular-economy/



Made on
Tilda