Може би най-известните сред тези вещества са перфлуорооктанова киселина (PFOA) и перфлуорооктансулфонова киселина (PFOS). През юни въз основа на нови доказателства за въздействието върху здравето Агенцията за опазване на околната среда значително затегна своите насоки за това, колко PFOA и PFOS могат безопасно да присъстват в питейната вода.
Преди това EPA беше определило приемливото ниво и за двете вещества на 70 части на трилион. Новите насоки намаляват това с коефициент до 17 000 - ограничавайки безопасните нива до 0.004 части на трилион за PFOA и 0.02 части на трилион за PFOS. Изследователи от университета в Стокхолм са оценили нивата на PFOA, PFOS и два други PFAS в дъждовната вода и почвата по цялата планета и са ги сравнили с ограниченията на регулаторите. Нивата на двете вещества в дъждовната вода „често значително надвишават“ границите на EPA, заключават авторите на изследването.
„Въз основа на най-новите насоки на САЩ за PFOA в питейната вода, дъждовната вода навсякъде ще бъде оценена като опасна за пиене“, каза в прессъобщение Иън Казънс, водещ автор на изследването и професор в Катедрата по екология на Университета в Стокхолм. „Въпреки че в индустриалния свят не пием често дъждовна вода [директно], много хора по света очакват тя да е безопасна за пиене и да доставя много от нашите източници на питейна вода“, добавя Казънс.
Аналогично същите твърдения могат да се отнесат и за почвата - тъй като PFAS се задържат толкова дълго и преминават през океаните, атмосферата и почвата на планетата толкова ефективно, изследователите очакват нивата да продължат да бъдат опасно високи.