Силвия Щумпф откри семинара с представяне на Бизнес Агенция и проекта CECI.

1. Производство и опаковки
2. Ремонт, повторна употреба, удължаване на живота.
3. Отпадъци.
4. Консултации.
5. Дизайн.
6. Търговия.
Експертът Силвия Щумпф представи на първо място платформата REPACK - многократни oпаковки за онлайн продажби, а след това системата от умни капсули, които превръщат пазаренето в устойчива дейност - MIWA. Преминавайки към втора категория - ремонт, бяха презентирани така наречените Restart Parties, на които хората се учат как да поправят своите стари и по-бавни устройства и междувременно с това се забавляват! След което бе споделена и една идея за преработка на стари работни дрехи и тяхното превръщане в торбички за многократна употреба. От текстил фокусът се премести в пластмаса и Силвия Щумпф разказа за инициативата в Индия пластмасата да се събира, преработва и добавя към асфалта, а след това и за мебелите RYPE, които са изработени от стари излишни вещи. Друг такъв пример беше и дейността на Eco-Oh!, които въвличат гражданите в кръговата икономика като произвеждат нови продукти за общо ползване като например пейки, саксии, маси за пикник, сигнални стълбове и още много други. Също толкова важна тема беше тази за отпадъците. Един пример за участие на гражданите в кръговата икономика е приложението за телефон GREENBIN, с което потребителите получават точки за намаление в магазини, когато изхвърлят боклука си в правилния контейнер. След това беше представено първото приложение, с което хората споделят храна със съседите си - OLIO Друга апликация за телефон, която беше презентирана е ResQ App - тя "спасява” излишната храна от ресторантите и ги предлага на намалени цени във Финландия. След ResQ бе представен и български вариант - FoodObox, който съвсем скоро ще може да бъде изтеглен от Google Play!
Освен такъв вид услуги, бяха представени и агенции, които предлагат консултации, свързани с прилагането на кръгов метод на производство в различни дейности. Започнахме с Rethink Resource, които внедряват най-добрите възможни иновации чрез прецизиране на промишлените странични потоци, а след това представихме и едно социално предприятие, което насърчава устойчивостта - Alter Labs - предприятието организира събития, на които представя различни практики за прилагане на устойчивост в разнообразни сфери.
Не по-малко важен е дизайна в кръговата икономика. Имайки предвид, че има голямо изоболие от вече развити бизнеси в тази сфера, Силвия Щумпф представи TEEMILL Platform - безплатна платформа за предприемачи, произвеждащи устойчиви дрехи. Онлайн платформата на Teemill позволява на благотворителни организации и други организации да създават своя собствена персонализирана уеб магазин за облекло с устойчив дизайн. Всяка тениска е проектирана да бъде издръжлива и рециклируема.
Един от главните фактори в кръговата икономика е споделеното използване. Именно поради тази причина бе представена платформа за онлайн споделяне на обурудване в строителния сектор - Аlveoli.
След представянето на последната идея за устойчива дейност бе представен първият стартъп лагер в България за създаване на нови устойчиви бизнеси със зелен хоризонт - GreenUp.

В края на събитието, докато участниците хапваха безплатния брънч, подготвен от HashtagStudio Varna, те имаха възможност да споделят своите идеи за въвличане на варненците в кръговата икономика в онлайн платформата Multimeter. Toва са част от техните коментари:
- "Спазване на основните принципи на управление на боклука и по-осъзнато потребление. Включване в обществени инициативи и подкрепа на местни творци."
- "Гражданите са основната част от обществото. Именно на тях се гради успеха на внедряването на кръговата икономика в живота на всеки един гражданин. Аз самата съм писала дипломна работа, свързана със зелено предприемачество."
- "Първо гражданите трябва да бъдат добре запознати с кръговата икономика. Повече такива събития дават възможност за разпространение на тематиката. Чак след това те могат да се включат в нея."
Платформата остава активна и всеки може да пише в нея своите идеи.

